Software
Protože mám na disku spoustu různého softwaru – porůznu sehraného z Internetu, CD časopisů CHIP, PC-WORLD, a proto uvedu zde pouze to, co mne zaujalo – pokud to zaujme i Vás, klikněte si na název programu. Zavede Vás na jeho homepage
Operační systém
Pozn: za Windows nemůžu 🙂 ani přinejmenším jsem ho nedokázal odinstalovat (tedy ne že bych to neuměl, ale protože občas hraju i nějaké hry, tak si je ponechávám). Zato linux jsem nainstaloval dobrovolně a sám. A pro rýpaly upozorňuji, že ač jsem spíš linuxák, mám Windows legálně!
Internet
- Z Windows se k Internetu připojuji jenom když potřebuji upgradovat antivirus nebo si jednou za čas zahrát falcona. (Ke kontrole připojení jsem v dobách dial-upu používal český program Connection Meter. Plná registrace byla 120 Kč! – to už stojí za to) A právě proto nejsou mou starostí programy pod windows (kde si pro účely kontroly právě vytvářených webových stránek ponechávám Internet Explorer 7).
- Pod linuxem: zde si vesele brouzdám v těchto browserech: Výborný je Firefox, který přerůstá do 3-kové řady. Protože každou chvíli vyjde nová verze nepíši, kterou právě používám (v rámci možností mám vždy nejnovější). Dále Opera. No a když je linka opravdu hodně pomalá, tak pomůže konzolový links. Pro instantní komunikaci ICQ a pro příznivce jabberu tu mám Kopete. News sice neprohlížím (dávám přednost přihlásit se do konference mailem), ale jinak se mi v linuxu docela osvědčil konzolový slrn nebo grafický Pan.
- Ve windows jsem měl nainstalovaný PegasusMail 4.02 (protože jsem si k němu udělal amatérskou češtinu – další podrobnosti na stránce s návody), a dokud neprošla Trial verze špičkového programu The Bat!. Právě pro tento mailer jsem vytvořil jednoduchý návod, jak na správnou češtinu. Teď ale Mozillu Thunderbird.
- A teď se dostáváme k mému favoritu pro email: linuxový konzolový Mutt-1.5. TheBat pro windows je opravdu hodně konfigurovatelný klient, ale kam se hrabe na možnost nastavení Mutt-a. Nakonfigurujete si prakticky vše, na co si vzpomenete. Manželka v linuxu používá další zajímavý program: součást KDE KMail. Také povedený – klikací a grafický – klient.
Grafika
- Opět začnu s windows – jako prohlížeč doporušuji špičkový free IrfanView. Výborný poměr výkon/cena (logicky vzato – něco děleno nulou je nekonečno :)) a české prostředí (ne že by mi na tom záleželo). Protože mám doma i skener, používám pro zpracování obrázků ve vindows i linuxu Gimp!. Je pro windows i linux a poskytuje vše, co potřebujete opět za solidní cenu – tzn. zadarmo 🙂
- Když už jsem u linuxu – pro prohlížení obrázků používám GQview – standardní součást distribuce RedHat. Skenuji přímo do GIMPu a koho zajímají podrobnosti o zprovoznění tohoto skeneru, tak doporučuji přečíst můj článek na abclinuxu nebo zkusit verzi uloženou tady na mém webu (není nad originál, že 😉 v sekci linux)
Přátele CAD aplikací, zkuste QCad. Kreslil jsem si v něm půdorys bytu 🙂
Webdesign
Když jsem začínal s tvorbou www stránek, zkoušel jsem export z Wordu. Moc jsem se divil proč to co vidím na obrazovce Wordu není to, co dostanu na www stránce. A tak jsem se musel naučit html jazyk. Návrh stránky obvykle tvořím částečně v Editoru Mozilly, OpenOffice – a konečnou úpravu v několika špičkových programech pro ruční editaci zdrojového kódu (Quanta – viz odkaz na těchto stránkách).
- Ve windows: EasyPad – sice shareware, ale za velmi příjemnou cenu (řádově stokorun) získáte velmi kvalitní program nejen pro tvorbu www stránek, 1st Page2000 free. Bohužel má trochu problémy s češtinou. Pro výběr barev je povedený program Color Cop (adresu jsem nikde nenašel – potrapte googla), a nedavno jsem narazil na TopStyle2 lite, což je komfortní nástroj pro úpravu kaskádových stylů (css). V květnovém PC-Worldu byla trial verze profi editoru Macromedia Dreamweaver MX, a tak jsem měl možnost porovnat, jak to dělají profíci (tyto stránky právě dělám v tomto editoru a musím říct, že opravdu stojí za to – tento editor Vám ale nedoporučuji – cena kolem 10.000 Kč odradí i ty hodně odolné). Pro úpravu php stránek doporučuji PHPed – po propojení s vlastním php interpretrem dokáže divy.
- V linuxu používám pro editaci zdrojového kódu www stránek nebo php skriptů Quantu. Pro oba systémy na počítači pro účely testování www stránek běží webový server Apache a PHP ve spojení s databází MySQL Pokud vás zaujalo, proč tak málo nástrojů – tak odpověď zní: ne proto, že by jich v linuxu bylo málo, ale proto, že jsem s těmi vybranými naprosto spokojen.
Systémové nástroje
Tentokrát budu psát pouze o windows. Linux prakticky nástroje na správu systému nepotřebuje. Vše potřebné se snadno zjistí z logů a náprava editací konfiguračních skriptů nějakým jednoduchým textovým editorem, jako např. můj oblíbený VIM nebo editor v Midnight Commanderu, což je mimochodem jeden s nejčastěji používaných nástrojů. Komu připomíná strého známého DOS-ovského Nortona Commandera tak má pravdu: prostředí je skutečně hodně podobné, jenom funkcí je mnohem více. Doporučuji. A to dříve, než si zvyknete na standardní nástroje KDE nebo GNOME – které se vzhledem (i funkčností) blíží spíše Průzkumníku ve Windows.
Ale k windows: Antivirový systém považuji za systémový nástroj a tak sem patří AVAST! firmy Alwil Software – pro domácí využití zdarma. Od virů je hodně blízko ke spyware. Že nevíte, o co se jedná? Špiónský software? Kdepak. Ad-aware právě tyto programy (co odesílají různé informace z Vašeho počítače „někam“ na Internet) dokáže spolehlivě vyhledat a zneutralizovat. Samozřejmě jako u antiviru je potřeba mít pravidelně aktualizovanou databázi (trocha té paranoi neškodí, isn’t it Mulder?) Zabezečení počítače není jenom antivirus. Kdo tráví na Internetu dlouhé hodiny potřebuje kvalitní firewall: a zadarmo (pro domácí použití) – doporučuji Tiny Personal Firewall. Jeden z nejlepších free firewalů co do nastavení. Na své si přijdou) začátečníci i pokročilí (to zní jako reklamní slogan :)) Další zajímavý program pro nastavení různých skrytých vlastností Windows (jakýchkoliv) je Xteq Systems X-Setup. Jenom projít veškerá nastavení a položky Vám bude trvat strašně dlouho. A opět za nulovou cenu. Podobně je na tom i známé Tweak UI – ale vše potřebné stejně najdete v předchozím programu (ovšem grafické rozhraní Tweak UI je podstatně lepší, takže pro začátečníky není co řešit). Jestli Vás zajímá, jak „topí“ procesor a ostatní zajímavé údaje o základní desce, tak se určitě podívejte na Motherboard monitor. Podobný program, ale zkoumající počítač komplexně včetně Windows a hardwaru je SiSoftware Sandra Standard 2003. A pro šťouraly, které zajímá vše o procesoru doporučuji WCPUID. O významu registru pro správný běh Windows (ať již pozitivním nebo negativním) nikdo znalý nepochybuje, a tak životní nutností je nějaký program, co v něm dokáže udělat pořádek. A tady je místo na RegCleaner. Pro roztržité, co rychleji mažou soubory a potom si trhají vlasy, jak proboha šéfovi tu práci napíší znovu mám Restoration (k dispozici i česká verze pro Restoration 2.5.14) nebo DriveRescue. Naopak pro ty, kteří svůj disk zaplňují spoutou programů jenom aby zjistili, že je nepotřebují mám utilitku pro jejich dokonalé odstranění z windows (standardní metoda odinstalování totiž často ponechává ve Windows zbytky progamu nebo položky v registrační databázi – což je rána pod pás stabilních windows). Program je velmi jednoduchý, jednoúčelový a perfektně funkční. Jmenuje se TotalUninstall
Kancelář
To neznamená, že bych si svou kancelář natahal do počítače, ale kancelářské programy: MS Office asi znáte všichni. Nejsou špatné, ale jako většina komerčních věcí mají to své ALE – a tím je cena. Komu by se chtělo zaplatit bratru Billovi 10.000 Kč (nebo podle verze i více), když má k dispozici solidní program zadarmo (i pro komerční použití): Open Office – v současné verzi 2beta . Za nulovou cenu (pouze se zaregistrovat na stránkách „výrobce“) máte prakticky vše, co nabízí Office + kompatibilitu, která se nedá srovnat s konkurenčním Software 602. Navíc kontrola pravopisu v „ceně“. V jednom balíku získáte textový editor (třeba v práci s obrázky a číslováním mnohem lepší než MS Office), tabulkový procesor, jednoduchý editor obrázků, prezentace, matematických rovnic (velmi povedený) a nakonec i HTML editor. Suma sumárum je toho docela dost. A to je kompletně v českém rozhraní. Doporučte svému manažerovi :). A to ve windows i linuxu (takže rozpracované dokumenty mohu podle okolností dělat ve windows i linuxu).
Zvuk + video
Se zvukem pracuji převážně ve windows – pro linux mám pouze nezbytné přehrávače CD a MP3 – Xmms a grabování mp3 – Grip ve spojení s enkóderem lame.
Ve windows mám klasiku Winamp 2.9 (trojka mě nějak nezaujala), pro tvorbu mp3 lame ve spojení s WinLame. K extrakci hudebních CD EAC neboli Exact Audio Copier, což je podle mě špička v oboru. Na čištění nahrávek od lupanců a spol. doporučuji lite verzi Wave purity – pokud Vám nevadí, že se každých 10 minut objeví okno upozorňující na existenci verze Deluxe a Profi. Vzhledem k tomu, že mám obyčejné plastové repráčky, tak je hi-fi na počítači v nedohlednu.
Vypalování
Před několika lety (když se ještě vypalovalo 2x a 4x :-O ) jsem k mechanice dostal Nero Burning ROM a od té doby na něj nedám dopustit. Pro kopírování a zálohy i tak dost předražených CD používám další výborný nástroj – Clone CD (dokáže vytvořit identocký obraz – image přislušného diskuve spojení s několika free utilitami, které prostě musíte mít nainstalované: ClonyXXL – zjistí vše o ochraně kopírovaného CD a CDR Identifier – zjistí vše o médiu, na keré budete kopírovat.
V linuxu je má oblíbená příkazová řádka (mám udělaný skriptík na zálohování /home adresáře + dalších důležitých konfiguračních souborů:
#!/bin/bash kisofs -v -R -J -jcharset iso8859-2 -C 'cdrecord -msinfo dev=0,0' -M /dev/scd0 -o /tmp/_zaloha.raw /usr/local/.backup/ cdrecord speed=4 dev=0,0,0 -eject -multi -data /tmp/_zaloha.raw rm /tmp/_zaloha.raw
Jednoduché a geniální ve spojení s programem bu – backup, kdy si nechávám při každém restartu/vypnutí automaticky zazálohovat vybrané položky do adresáře /usr/local/.backup/, odkud se pak jednou za čas vypálí.
Utility
Sem jsem zařadil programy, které mi připadají užitečné, ale z nějakého důvodu jsem nenašel jejich přesné zařazení (nebo naopak by se daly zařadit do různých kategorií). Tak například CD-offline, Necháte načíst obsah svých CD do databáze, a pak si můžete prohledat celou svou kolekci v klidu bez potupného zasuvání a vysouvání CD do mechaniky. Další zajímavý je D-tools. Slouží k tomu, abyste si mohli připojit obraz (image) zkopírovaného a často používaného CD jako virtuální CD mechaniku. Tímto způsobem můžete mít až 4 CDROM-ky navíc. Jak vyrobíte obraz CD? koukněte do sekce vypalování.
Napsat komentář
Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.