Hobby
Je toho požehnaně, ale na prvním místě je ten „předmět“, ze kterého mě často bolí oči, za krkem a záda. Ano, uhodli jste – jedná se o:
Počítač
a momentálně (2000) Internet a tvorba www stránek. Spáchal jsem pár projektů, za které se nestydím 🙂 Na některé z nich se můžete podívat i přímo. Jde o stránky Jazykové školy ALBA nebo firmy Jan Beran stavební stroje a nástroje. Ale trochu víc o webdesignu a mých projektech opět na speciální stránce – weby.
Jediným důsledkem tvorby cizích stránek je že člověk pomalu zjistí, jak jeho vlastní stránky ztrácejí na kráse a zaostávají za stupněm znalostí – proto jsem je musel kompletně předělat a díky tomu můžete vidět tento design. A to už s ním nejsem spokojen, změna bude následovat ASAP – beztabulkový layout a založený jen na CSS nebo nějaký redakční systém. Ale nejsem webdesigner ani web-programátor takže dále
Linux
Operační systém Linux netřeba představovat. Podrobnosti najdete na specializované stránce.
Proč Linux? Zaprvé to chce časem zkusit něco nového, a zadruhé jsem nedávno slyšel (nedávno berte s rezervou: stránky jsem sice předělal v roce 2003, ale některé texty jsou starší – ještě z roku 1998, a toto je právě jeden z nich), že Bill Gate$ je nejbohatší člověka na světě – tak proč nezačít používat něco jinýho než produkty firmy M$, aby jim taky spadnul hřebínek (no, hlavně že jsem mu dal své těžce vydělané penízky za mnou používané licence XP a Vist 😀 ). Ale vážně. Skutečný důvod je mnohem prozaičtější: Windows člověku poskytnou relativně málo, aby dosáhl pohodlného ovládání. To, co potřebujete se velmi rychle naučíte velmi solidně ovládat. Nic Vás nenutí se učit nové a nové. Proto jsem sáhnul po linuxu. Oceníte i velmi průhlednou konfiguraci (až se budete pokoušet ve Windows XP nakonfigurovat jednu věc a zjistíte, že se k tomu dostanete třemi různými cestami, z nichž si pamatujete od každé jenom něco, tak oceníte jeden konfigurační skript v /etc)
Takže ho všem plně doporučuju – navíc pověsti jeho takřka „bájné“ stabilitě nelžou 🙂 Např: telefonické připojení k Internetu jsem nakonfiguroval někdy v roce 1998 (tzn. na začátku koketování s linuxem) a ty samé konfigurační soubory mě provázejí až dodnes (s menšími úpravami).
Nebráním se ani windows. Jistý pan Grudl (není nad referer) vytrhl z kontextu pár vět z předchozího odstavce (tak vtipně, že už jsem se tak dlouho nepobavil) – prý jsem linuxový kokot (jak originální). Nevím co ho k tomu vedlo, když se vůbec neznáme. Navíc jsme spolu ani nemluvili. Ale zpět k windows – doma používám oba systémy bez rozdílu. Záleží kde jsem zrovna nabootovaný. Ale při své práci – rozhodně linux. Komfort více pracovních ploch (nativně pro rejpaly) více záložek na kterému (nesnáším spoustu oken Putty)…
Počítačové hry
Ani vůči těm nejsem imunní, pár jich na disku úspěšně zabírá místo (kdo má pořád pracovat, že 😉 ). Mezi favority patří co nejrealističtější letecké simulátory – Falcon 4.0. Informace najdete na www.f4community.com/ nebo f4ut.frugalsworld.com. V češtině zkuste www.falcon-4.com – což jsou stránky FALCON 4.0 Czech Wing 1st VFS perutě. Jde o naprosto realistický simulátor. Skoro až moc – jen naučit se ovládat všechny funkce trvá strašně dlouho. Ale o to přece jde a stojí to za to. Ovládat průměrnou střílečku se dneska naučí i cvičená opice. Stačí jí říct kde je se střílí a kde utíká :). Z civilních simulátorů je oblíbený Flight Gears (běží i pod linuxem) a bezkonkurenční MS Flight simulátor 2004. Postupem času jsem se dostal i na „taktické simulátory“ typu S.W.A.T., Operace Flashpoint, Raven Shield.
Fotografování
Všechny fotografie na těchto stránkách jsou pořízeny fotoaparátem Nikon F60 s optikou Nikkor 28-80 3,5-5,6 (což není žádná velká kvalita, ale relativně cenově dostupný objektiv) digitále Fuji FinePix S7000 a nakonec mým „posledním“ digitálním Nikonem D50 (s optikou Nikkor 18-55 mm f/3,5-5,6G IF-ED a Nikkor 55-200 mm f/4-5,6G). Oba předchozí foťáky (klasický Nikon a Fuji) uz nemám – ale sloužily dobře. Oblíbená témata jsou příroda, příroda a zase příroda. Asi proto, že nikam nepospíchá Fotografuji, a nedám dopustit na filmy značky Kodak zpracované na papíry stejné značky. Zatím mě nikdo nepřesvědčil o výhodnosti jiné značky. Sakra, jen aby to nebyla nepovolená reklama 🙂
Geocaching
O geocachingu víme díky bráchovi asi 2 roky. Ze začátku jsme ho brali vcelku vlažně (on to brácha docela přehání – podřizuje tomu skoro veškerý volný čas), ale s nutností pořídit si navigaci (začali jsme jezdit o dovolené na tůry do hor) padla volba na Garmin Oregon 300. A protože samozřejmě obsahuje i nástroje na Geocaching, zařídil jsem účet na Geocaching.com a úspěšně lovíme. Ohromná výhoda Geocachingu je v tom, že se dostaneme na místa, kam bychom se nikdy nepodívali. A „vo tom to je“. Dřív nebo později připravím speciální stránku o našem Geocachingu.
Muzika
Hmm, to je obtížné. Nejsem vyhraněný posluchač 🙂 Můžu poslouchat vše, co se mi líbí. Takže třeba od klasiky: Mozart – Requiem (to si pouštím, když mám depresi), Bachovy varhanní skladby, Vivaldiho Čtvero ročních období nebo koncerty pro smyčce, aranžmá klasických děl – Lenky Filipové, Lubomíra Brabce.., přes Mika Oldfielda, Pink Floyd, nesmím zapomínat ani na „staré pány“ Rolling Stones, U2, Sting, R.E.M., Jean Michell Jarre, Eric Clapton, blues (James Cotton), bluegrass (Cop, Druhá tráva), Pavlína Jíšová, Jaroslav Matějů, Nezmaři, Kamelot až třeba Daniel Landa nebo z jiného soudku Paul van Dyk, Vocal Trance, Metallica, ATB… nebo Tři sestry, EE. Zvláštní směs, co? Nedivím se 🙂
Literatura
Mezi mé oblíbené literární autory patří John Wyindham (Den Trifidů, Kukly), Arthur C. Clarke (tetralogie Vesmírná Odyssea, Konec dětství, Setkání s Rámou – všechny díly, Zpěvy vzdálené Země, Město a hvězdy…); Stephen King (Talisman, To, Hřbitov zvířátek, Hotel, Pytel kostí, Osvícení, Nezbytné věci…); David Eddings (Diamantový trůn, Safírová růže a Rubínový rytíř, Knihy Tamuli) a skoro vše od J. R. R. Tolkiena. Jen tak namátkou i ostatní knihy Hlava XXII, Jak jsem vyhrál válku, Malevil atd., ono by toho bylo víc. A nesmím zapomenout ani mé oblíbené Murphyho zákony. A pomalu to přibývá – od Eddingse Belgariad a všechno co tím souvisí. Stevena Hawkinga – Stručná historie času (moderní bible fyziků pro laiky). Jak jde čas, přibývají další a další knížky, že ani nestíhám psát co. Teď jsem si vzpomněl na nesmrtelného Douglase Adamse a jeho Stopařův průvodce po Galaxii (a ještě slavnější citát „Nepropadejte panice“), Restaurant na konci Vesmíru… V poslední době jsem četl geniálně napsanou trilogii Jacka Chalkera Smrtící gambit v kraji divů Jednou větou: Matrix je proti tomu povídání pro děti školou povinné :-D. A samozřejmě českou klasiku Kulhánek, Kotleta, Štěpán Kopřiva a…
Napsat komentář
Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.